Makroživiny

Makroživiny

Makroživiny jsou jednou z hlavních složek naší potraviny a je správné, aby člověk pochopil základní principy, které mu pak napomohou k dosažení lepších výsledků a zdravějšího života. Dělí se na 3 hlavní skupiny.

Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem těla. Jsou nezbytné pro růst a regeneraci tkání a buněk. Mohou také sloužit jako zdroj energie. Bílkoviny se nachází například v masu, mléčných výrobcích, vejích, luštěninách nebo oreších.
Bílkoviny jsou nezbytnou částí k tvorbě svalové hmoty, ale dokážou i spoustu dalších věcí. Skládají se z aminokyselin, konkrétně dvaceti ze kterých si 9 tělo nedokáže vytvořit samo a proto je důležité, aby je člověk přijímal v potravě. Vaše denní strava by měla z 10 - 30% obsahovat bílkovinu. Protein se stará o tvorbu a opravu důležitých tkání v těle. Pro ženy starší 18 let je doporučený denní příjem 0,75 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti. Pokud jste však velmi aktivní, možná budete potřebovat 1,2–2krát více. ( Jako příklad - sportovec 26 let, 90kg a denní příjem bílkovin se pohybuje mezi 180 - 220g). Mezi hlavní zástupce s vysokým obsahem bílkovin patří maso, sýry, vejce, ořechy, luštěniny, ryby, sójové výrobky.

Sacharidy jsou hlavním zdrojem energie pro tělo. Dělí se na jednoduché (cukry) a složité (škroby a vláknina). Jednoduché sacharidy se rychle vstřebávají a dodávají tělu rychlou energii, zatímco složité sacharidy se vstřebávají pomalu a poskytují tělu dlouhodobou energii. Sacharidy se nachází například v obilovinách, zelenině, ovoci nebo medu.
Váš příjem sacharidů by se měl zaměřit především na komplexní, do kterých spadají například celozrnné potraviny. Ty vás totiž udrží déle sytější a mají obecně vyšší obsah vlákniny než sacharidy jednoduché. Komplexní sacharidy také nezvednou hladinu cukru v krvi, tak jako to bývá u těch jednoduchých.

Jednoduché sacharidy neboli curky najdeme v potravinách jako jsou cukr, med apod. Prostě se to týká sladkostí a jídel podobného typu. My se chceme zaměřit na komplexní sacharidy, které jsou pro naše tělo daleko důležitější. Tyto sacharidy najdeme především v batátech, celozrnných těstovinách, rýže, brambory, ovesné vločky, luštěniny.

Jíst pravidelně je klíčovým aspektem našeho života. Nejenže nám dodává nezbytnou energii pro každodenní činnosti, ale také pomáhá udržet náš metabolismus v chodu a může přispět k celkovému zdraví a pohodě. Ale v současném rychlém světě najít dostatek času na přípravu jídla může být často náročné. Zde přichází na řadu využití krabiček, předem připravených jídel, které mohou ušetřit spoustu času a stresu.

Tuky jsou dalším zdrojem energie pro tělo a jsou také důležité pro udržení zdravé kůže a vlasů, pro vstřebávání vitamínů a pro správnou funkci nervového systému. Tuky mohou být nasycené (živočišné tuky) nebo nenasycené (rostlinné tuky). Tuky se nachází například v olejích, ořeších, masu nebo mléčných výrobcích.
Makroživiny jsou živiny, které tělo potřebuje větší množství, aby mohlo fungovat správně. Jedná se o tři základní skupiny - bílkoviny, sacharidy a tuky.